CZ | EN


jakub sobotka

blog

GALERIE CONTINENTAL

GALERIE CONTINENTAL

19.10.2017
21. 6. - 15. 12. 2017 
PERFORMERS & STILL LAND, Galerie Continental Barum, Otrokovice

Jakub Sobotka vystavuje fotografie ve vstupní hale

Kalendář Continental, titulní strany Drive-in! magazínu, servisy BestDrive po celé republice. Odtud můžete znát fotografie Jakuba Sobotky, který nafotil pro společnost Continental Barum již řadu věcí. Nyní máte možnost prohlédnout si jeho uměleckou tvorbu – do 15. prosince budou v Galerii Continental Barum ke zhlédnutí dva výstavní cykly. STILL LAND zachycuje architekturu a krajinu přeměněnou člověkem, série PERFORMERS naopak sestává z portrétů současných světových tanečníků.

STILL LAND zobrazuje městskou krajinu, krajinu přeměněnou člověkem. Jaká je hlavní myšlenka?

Snažím se zachycovat prostor, ve kterém žije a pracuje dnešní člověk. Přitahují mě výrazná místa, která v sobě mají náboj nebo protiklad. Soustředím se na místa s atmosférou a příběhem, kde člověk otiskl kus své duše.

Jsou tedy fotografie více o krajině, nebo o lidech?

Důležité je, aby něco vypovídaly o lidech, kteří to místo vytvořili či nějak přetvořili. Nerozlišuji mezi tím, jestli vyfotím dílo špičkového architekta, místního umělce nebo náhodně vzniklý shluk zajímavých věcí či budov. Člověk je tvůrčí bytost. Snažím se zachytit, co dělá ve veřejném prostoru, jak si uzpůsobuje místo, kde pracuje a žije. Přírodní živly to zase navrací do původního stavu, boří, dochází k úpadku vybudovaných věcí. To je další rovina, která je v cyklu přítomná a zajímá mě.

Druhý cyklus je úplně jiný – místo krajiny lidé, místo barvy černobílá.

Ano, u cyklu PERFORMERS je černobílá stylizace důležitá, protože povznáší portrétní fotku z bežného života do abstraktního světa. Profily tanečníků získávají na síle, kráse, atmosféře. U fotek krajiny je to opačně, ale i zde s barevností pracuji a zasahuji do ní.

Proč vznikl cyklus PERFORMERS?

Podílím se již deset let na mezinárodním festivalu TANECVALMEZ, který se letos bude konat i ve Zlíně. Rozhodl jsem se využít setkání s profesionálními tanečníky, portréty vznikají v rámci festivalu. Snažím se vytvářet jejich civilní portréty, proto jsou v obyčejném, tréninkovém oblečení, bez makeupu a jakýchkoliv rekvizit. Nechávám jim volnost a chci, aby se projevili takoví, jací opravdu jsou.

Proč vystavujete v Continentalu?

S firmou dlouhodobě spolupracuji, více než 15 let pro ni připravuji grafické výstupy, protože pracuji v agentuře Motýl Media, která je dnes hlavní agenturou Continentalu a značky BestDrive. Znám zde řadu lidí, některé z nich jsem portrétoval. Fotil jsem také kalendář v roce 2013, takže jsem procházel celou výrobou a fotil jednotlivé profese na daných pracovištích.

Co vás zaujalo, když jste se při focení dostal do útrob fabriky?

To, jak je tam relativně čisté prostředí a není cítit zápach ze spálené gumy. Byl jsem i v jiných gumárnách a na některých pracovištích se nedalo skoro dýchat.

Mohly by i v takové fabrice vzniknout umělecké fotky?

Je tam spousta fotogenických míst, v Continentalu by se dal nafotit třeba krásný cyklus Homo Faber (člověk pracující). Je to fabrika s historií, spoustou zajímavých zátiší, míst s pointou a minulostí.

Bára Sobotková
, studentka žurnalistiky, FSS MU Brno